žegnanje na babni polici, nedelja, 22. januarja 2012
Babna Polica, ena od prikupnejših vasic v občini Loški dolini, je na sončno in toplo nedeljo zaživela v vsej njeni popolnosti. Zavetnik tamkajšnje podružnične cerkvice – Sv. Anton Puščavnik je poskrbel, da so to nedeljo romarji na Babno Polico prišli iz vseh smeri, po vseh poteh, ki vodijo k nekdaj romarski cerkvici, ki leži na dobrih 750 m nadmorske višine.
Z nekdanjim romanjem in obhajanjem godu so tudi na Babni Polici povezane številne legende. Utrip 21. stoletja skuša slediti prednikom. Poličani so nas tudi tokrat pogostili, ljudje dobre volje smo lahko darovali za obnovo strelovoda, svojstven čar pa so prispevali tudi konjeniki, ki so k sveti maši na Babni Polici prijezdili. Vabljeni k ogledu fotogalerije.
- Pred cerkvijo sv. Antona Puščavnika na Babni Polici
- Prihod romarjev z Vrha in Podgore
- Romanje za družine
- In konjenike
- Privez k staremu orehu
- Obsijana s soncem
- Skoraj že pol tisočletja vabi romarje
- Obdana s sadnim drevjem
- Čas za konjsko meditacijo
- Skrben gospodar
- Čas za otroško veselje
- In čas za obujanje spominov starejše romarice
- In čas za plezanje po cerkveni ograji
- Čas za pogovor zakoncev
- Čas za družinsko veselje
- In čas za ponovno ježo
- In čas za druženje pri bližnjih sosedih
- Čas za druženje pri eni sosedih
Sv. Anton Puščavnik, rojen okrog 250 v Egiptu, umrl 356. Zaznamoval je krščansko meništvo v Egiptu, ko je kot puščavnik vztrajal v samoti, postu in molitvi. Užival je veliko popularnost že v življenju in še bolj po smrti. Njegovo češčenje se je razširilo po vsem krščanskem svetu – vse do danes. Upodabljajo ga s prašičkom, ki naj bi simboliziral njegove skušnjave. Zato je tudi postal zavetnik živinorejcev, mesarjev, ščetkarjev, rokovičarjev itd. Palico v obliki črke T in zvonca so nosili v srednjem veku hospitaliti, ki so nabirali darove za umobolne v zavodih, posvečenih sv. Antonu. Smeli so voditi tudi prašiče po mestnih ulicah, kar je bilo sicer prepovedano. V slovenskem prostoru velja sv. Anton za priljubljenega ljudskega svetnika. Za njegov god 17. januarja ljudje radi prinašajo darove (meso) v cerkve, posvečene sv. Antonu, da si zagotove priprošnjo.
(Vir: http://www.kleindenkmaeler.at/leksikon/anton_puavnik_svetnik_17._januar)
Komentiraj